Dieta w kompulsywnym objadaniu się

Dieta w kompulsywnym objadaniu

Dieta w kompulsywnym objadaniu pomaga wyeliminować objawy choroby, wprowadza ład i pomaga usystematyzować nawyki żywieniowe, jednocześnie ograniczając częstotliwość pojawiania się napadów żarłoczności.

U osób borykających się z tą chorobą, ważne jest wprowadzenie regularnych posiłków i przekąsek oraz zbilansowanie diety pod kątem ilościowym i jakościowym. Dieta w kompulsywnym objadaniu powinna opierać się na 5 posiłkach. Trzy z nich powinny być posiłkami głównymi, pozostałe dwa powinny stanowić przekąski. Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. Dieta w kompulsywnym objadaniu powinna być szczegółowo rozpisana, tak aby chory wiedział, o jakich porach i jaki posiłek musi spożyć.

ISTO – skuteczne odchudzanie w Lublinie

Ważne jest także to, aby dieta w kompulsywnym objadaniu była dietą pełnowartościową. Oznacza to, że powinna ona dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie należy przesadzać z ilością tłuszczy, ich ilość to maksymalnie 30% wartości energetycznej. Ich przewaga w diecie, może prowadzić do rozwoju chorób o podłożu metabolicznym. W przypadku węglowodanów należy skupić się na dostarczaniu tych trudno przyswajalnych, które obecne są w razowym pieczywie, kaszach. Ich ilość powinna stanowić 55% diety. Dieta w kompulsywnym objadaniu nie powinna być uboga w białko. Białko jest najważniejszym elementem diety, budującym cały organizm. Ilość białka powinna być utrzymana na poziomie 20-25%.

Elementem, który może pomóc choremu w radzeniu sobie z kompulsywnym objadaniem, jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Taki system pozwala na kontrolowanie ilości spożywanych pokarmów, a także na kontrolowanie czasu ich spożycia. Pozwala to zapanować nad objawami choroby.

Dieta w kompulsywnym objadaniu powinna być drogowskazem, który pokaże pacjentowi, że przestrzeganie zasad i wcześniej określonego planu pozwala na zapanowanie nad chorobą.