Dieta w nadciśnieniu

Dieta w nadciśnieniu

Dieta w nadciśnieniu ma bardzo istotny wpływ na kontrolowanie ciśnienia krwi oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nawet co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w średnim wieku nie wiedzą, że mają nadciśnienie tętnicze.

Pomimo faktu, że jest ono zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia, objawy nadciśnienia nie są oczywiste. Należą do nich między innymi zawroty i bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, nerwowość, duszność, czy łomotanie serca. Częstą przyczyną nadciśnienia i jego konsekwencji jest nadmierna masa ciała. Z tego względu dieta w nadciśnieniu powinna ograniczać spożycie takich produktów jak: białe pieczywo i ryż, makarony z białej mąki, tłuste mięso i wędliny, produkty wysoko przetworzone, fast foody, słone przekąski, czy słodycze.

Na ich miejscu powinny znaleźć się produkty obniżające ciśnienie. Odpowiednia dieta w nadciśnieniu jest bogata w warzywa i owoce, szczególnie te zawierające potas i witaminę C, są to np.: pomidory, ziemniaki, warzywa liściaste, cytrusy, żurawina, pestki słonecznika. Poza tym bardzo ważne jest ograniczenie soli w codziennym jadłospisie oraz wybieranie tłuszczów roślinnych zamiast zwierzęcych, z uwagi na obecność wartościowych kwasów omega-3 i omega-6 w tych pierwszych. Zaleca się również zwiększenie ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej, herbaty lub niskosłodzonych soków naturalnych.

Ponadto aktywność fizyczna. Systematycznie powtarzany ruch poprawia krążenie, gdy się pocimy, tracimy wodę i sól z organizmu co sprzyja obniżaniu ciśnienia oraz tracimy zbędne kilogramy, co również wpływa korzystnie na układ krążenia. Dzięki aktywności na świeżym powietrzu dodatkowo przyśpieszamy syntezę witaminy D, której niedobór też może być przyczyną nadciśnienia.

Obok diety i aktywności fizycznej w nadciśnieniu, niezwykle istotne jest rzucenie palenia. Papierosy nie tylko powodują powszechnie znane osłabienie sprawności płuc oraz nowotwory, ale też podnoszą ciśnienie krwi. Przy profesjonalnej pomocy dietetyka oraz zmianie stylu życia, można bardzo poprawić stan zdrowia i komfort życia osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.