Dobry dietetyk

Kim jest dobry dietetyk?

Dietetyk to osoba zajmująca się wpływem żywności i żywienia na zdrowie człowieka. Jego rolą jest edukowanie pacjentów odnośnie do zasad zdrowego, racjonalnego odżywiania, planowanie jadłospisów, leczenie oraz zapobieganie chorobom dietozależnym poprzez wspomaganie pacjentów w redukcji masy ciała, prowadzenie dietetyczne pacjentów cierpiących na choroby metaboliczne, oraz pacjentów, których organizmy znajdują się w specjalnych stanach fizjologicznych np. Ciąża. Do zadań dietetyka może również należeć nadzorowanie żywienia w placówkach żywienia zbiorowego, takich jak szpital czy przedszkole.


Dobry dietetyk wykształcenie uzyskał na uczelni wyższej – kursy i szkolenia nie nadają tytułu dietetyka. Ponadto przeprowadza dokładny wywiad żywieniowo-zdrowotny wraz z analizą dotychczasowego sposobu żywienia, uwzględnia aktualne wyniki badań laboratoryjnych, co pozwala na ocenę stanu zdrowia pacjenta, a także jego nawyków żywieniowych, każdy przypadek traktuje indywidualnie, w taki sam sposób układa dietę dostosowaną do stanu zdrowia, wieku, płci, wzrostu, masy ciała i aktywności fizycznej, a także możliwości finansowych pacjenta.

Obeznany w swym fachu dietetyk nie zaleca diet eliminacyjnych bez podstaw zdrowotnych u pacjenta. Potrafi w sposób przystępny i zrozumiały wytłumaczyć podstawowe kwestie żywieniowe, tak by odpowiednio wyedukować pacjenta, pomagając mu zbudować u siebie poprawne i prozdrowotne nawyki żywieniowe. Dietetyka jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną nauki, a to wymaga od dietetyka, by na bieżąco aktualizował swoją wiedzę na konferencjach, kursach, a także śledził wyniki badań naukowych.

Dieta nie musi być karą, a dobra dieta to taka, przy której jesteśmy w stanie wytrwać dłużej (wygoda, nawyki), dlatego dobry dietetyk przeprowadzi z Tobą rzetelny wywiad żywieniowy i planując dietę, uwzględni twoje preferencje żywieniowe, potrawy, bez których nie wyobrażasz sobie życia (najwyżej o delikatnie zmodyfikowanym przepisie), nie będzie natomiast proponował potraw, których zwyczajnie nie lubisz. Pozwoli to uniknąć rozwijania niezdrowych relacji z jedzeniem, strachu przed nim czy dietą. Dlatego zaleca się skonsultowanie się z dietetykiem, zanim rozpoczniemy próby odchudzania na własną rękę.