Dieta dla dzieci dietetyk Lublin

Dieta dla dzieci

Dieta dla dzieci to temat, który często spędza sen z powiek rodzica. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowo odżywione dziecko, to zdrowe i szczęśliwe dziecko. To jakie posiłki spożywa i czy dostarczają one prawidłową ilość energii, a także witamin i makroelementów jest sprawą kluczową. Jak więc skomponowana powinna być dieta dla dzieci?


Powinna być różnorodna. Nie należy ograniczać diety dziecka tylko do określonej gamy produktów, które na przykład lubi i chętnie zjada. Takie postępowanie może bowiem doprowadzić do niedoborów. Nawet dzieci z nadwagą, które na pozór są uważane za przekarmione, mogą cierpieć z powodu niedożywienia.

Aby temu zapobiec, dieta dla dzieci powinna zawierać jak najwięcej różnorodnych produktów. Należy bawić się smakami, teksturami, dawać dziecku do spróbowania nowe dania. Oczywiście należy przy tym obserwować jego reakcję, bo nie chodzi o to, aby zmuszać dziecko do jedzenia czegoś, co mu nie smakuje, chodzi o to, aby produkty były dobrane w taki sposób, który da dziecku nie tylko przyjemność z jedzenia ale, również dostarczy mu wszystkich składników odżywczych.

Jakie produkty wybierać?

Po pierwsze nie powinny zawierać zbyt dużej ilości tłuszczu, a zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w słodyczach i daniach typu fast food. Dlaczego odbierać dzieciom radość z jedzenia czegoś, za czym przepadają? Dla ich dobra i prawidłowego rozwoju. Tłuszcze nasycone odpowiadają bowiem za tworzenie się blaszki miażdżycowej, rozwój cukrzycy i otyłości. Te dolegliwości nie muszą pojawiać się od razu, ale mogą rozwinąć się w wieku dorosłym. Ograniczając ich spożycie, dziecko ma większą szansę na zdrowie w przyszłości.

Zobacz też: dietetyk dziecięcy Lublin – ISTO

Leczenie bulimii i leczenie anoreksji

Po drugie dania powinny być bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, kasze, chude mięso i nabiał. Prawidłowo skomponowana dieta dla dzieci powinna dostarczać im pełnowartościowego białka, które jest budulcem ich kości i mięśni. Kiedy do białka pochodzącego z chudego mięsa lub nabiału dodamy warzywa i węglowodany pochodzące z kaszy lub pełnoziarnistego pieczywa, możemy mieć pewność, że tak posiłek dostarczy dziecku wszystkiego, co najlepsze.

Dieta dla dzieci nie musi być wyzwaniem. Ważne jest, aby uczyć dziecko już od najmłodszych lat tego, jakie produkty są mu potrzebne do prawidłowego rozwoju, a z jakich powinien zrezygnować. Odpowiednio wczesna edukacja pociech na temat ich prawidłowej diety da w przyszłości zadowalające efekty.