Dobry dietetyk – dla czego ISTO?

Temat dietetyki oraz zdrowego odżywiania staje się coraz popularniejszy. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego jak ważny jest styl życia i sposób odżywiania, a co za tym idzie, szukają odpowiedniej drogi, aby to praktykować. W tym miejscu najlepszą pomocą jest dobry dietetyk, który profesjonalnie dobierze indywidualny plan żywienia dla każdego pacjenta. Ze względu na coraz większą ilość gabinetów dietetycznych, które istnieją w każdym mieście, pojawia się problem odnośnie wyboru tego właściwego dla danej osoby potrzebującej pomocy.

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wykształcenie oraz doświadczenie. Dobry dietetyk obowiązkowo ma ukończone studia wyższe na kierunku dietetyka, ponieważ dziedzina ta jest dość złożona i wielopoziomowa. Studia pozwalają opanować wiedzę ogólną na każdy temat dotyczący dietetyki oraz wiedzę praktyczną, które są niezbędne do dalszej pracy w tym zawodzie. Ponadto szkolenia i kursy. Dobry dietetyk to taki, który stale pogłębia swoją wiedzę i umiejętności poprzez uczestniczenie w certyfikowanych spotkaniach doszkalających. Dzięki wspomnianym fakultetom dietetyk może skupić się na dietoterapii chorób i przypadków, w których sprawdza się najlepiej. To z kolei ułatwia sprawę wyboru pacjentom szukającym pomocy w określonym temacie.

Poza wykształceniem bardzo istotne są cechy charakteru oraz podejście do podopiecznych. Dobry dietetyk zdecydowanie charakteryzuje się empatią, cierpliwością, wyrozumiałością, a nawet zdolnością motywacji. Powinien on indywidualnie podchodzić do każdego przypadku oraz brać pod uwagę wszystkie potrzeby, oczekiwania i upodobania danego pacjenta. W związku z tym istotna jest podstawowa znajomość psychodietetyki. Umożliwi to budowanie więzi z ludźmi oraz dobór najodpowiedniejszych kroków do wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia. Dodatkowo dobry dietetyk nie powinien stawiać suplementów ponad jedzeniem. Powinien on tworzyć zbilansowane jadłospisy, które dzięki produktom spożywczym spełnią w pełni dzienne zapotrzebowanie na wszystkie najważniejsze składniki.