Dieta kopenhaska Lublin

Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska ma wielu zwolenników, mimo tego, że wymaga silnej woli i wielu wyrzeczeń od osoby, która postanowi ją stosować. Głównym założeniem diety kopenhaskiej jest stosowanie przez trzynaście dni bardzo ubogiego menu, złożonego z kilku produktów. Dieta kopenhaska przeznaczona jest wyłącznie dla osób zdrowych i dorosłych. Stosowanie jej przez młode osoby może przynieść bardzo niekorzystne skutki.

Dieta kopenhaska opiera się na eliminacji z posiłków węglowodanów i tłuszczy oraz jednoczesnego ograniczenia przyjmowanych kalorii. Taki sposób odżywiania się może prowadzić do wahań nastroju, rozdrażnienia i osłabienia. Dieta kopenhaska zakłada także picie co najmniej 2 l płynów dziennie. Posiłki muszą być spożywane o stałych porach, śniadanie należy zjeść najpóźniej o 9 a kolację o 18. Aby dieta przyniosła efekty, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich jej zasad, nawet najdrobniejsze odstępstwo może zniweczyć cały plan i uzyskane już efekty.

Dieta kopenhaska ma wielu zwolenników, jednak wymaga tego, aby osoby, które się na nią zdecydują były pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeszcze przed podjęciem diety należy zrobić podstawowe badania, które określą stan zdrowia. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek patologii podjęcie diety jest niewskazane. Ważne jest także, aby w czasie trwania diety nie uprawiać aktywności fizycznej. Organizm jest osłabiony, gdyż nie dostaje odpowiedniej ilości energii. Aktywność fizyczna mogłaby doprowadzić do utraty przytomności lub zawrotów głowy.

Efekty diety kopenhaskiej są zauważalne już po kilku dniach jej stosowania. Ubytek masy ciała jest znaczący, jednak po zakończeniu diety, wiele z osób ją stosujących, powróciło do wagi sprzed kuracji, a nawet zauważyło wzrost masy ciała. Nawet przy stopniowym zwiększaniu kaloryczności posiłków, utrzymanie wagi jest ciężkie do osiągnięcia.

Dieta kopenhaska kusi szybkim spadkiem masy ciała, jednak niesie ze sobą wiele niekorzystnych skutków. Oprócz wahań wagi, może pogarszać samopoczucie, a także wpłynąć na rozwój chorób, które mogą nasilać się w przyszłości.