Żywienie osób starszych
Żywienie osób starszych to często niełatwa sprawa. Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia i nawyki, które ciężko zmienić. Potrzebna jest do tego duża doza cierpliwości, zrozumienia i determinacji, aby przekonać osobę starszą do zmiany. Jednakże, kiedy uda nam się wprowadzić choćby drobne zmiany, idące za tym korzyści wynagrodzą wcześniejszy trud.
To w jaki sposób odżywia się osoba starsza, wpływa w znacznej mierze na to, jak się czuje. Dlatego prawidłowe żywienie osób starszych jest tak ważnym tematem. Seniorzy często borykają się z problemami zdrowotnymi i wszelkiego rodzaju dolegliwościami, które przynosi upływający czas. W wielu przypadkach powoduje to utratę apetytu u osoby starszej i może prowadzić do rozwoju niedożywienia. Co należy zrobić, aby temu zapobiec?
Kluczową kwestią jest wsłuchanie się w potrzeby seniora. Przeprowadzenie z nim szczegółowego wywiadu pozwoli na dobór odpowiednich technik kulinarnych i produktów, które w korzystny sposób wpłyną na poprawę jego stanu.
Żywienie osób starszych powinno opierać się na kilku ważnych zasadach. Pierwszą z nich spożywanie 5 porcji warzyw i 4 porcji owoców dziennie. Dostarczą one witamin i mikroelementów. Kolejną zasadą w żywieniu osób starszych jest wybieranie produktów z pełnego ziarna, bogatych w witaminy z grupy B. Seniorzy nie powinni także zapominać o spożywaniu 2-3 porcji chudego nabiały, zwłaszcza produktów mlecznych fermentowanych, które poprawią funkcjonowanie układu pokarmowego, jego perystaltykę. Ważnym elementem żywienia osób starszych jest dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, nie mniej niż 30g dziennie. Zadba on o równowagę lipidową w organizmie. Ostatnią już wskazówka jest wypijanie co najmniej 2l płynów dziennie. Prawidłowo nawodniony organizm lepiej funkcjonuje.
Zobacz też naszą ofertę: dietetyk kliniczny Lublin od ISTO.
Jeżeli chodzi o inne elementy żywienia osób starszych, nie wolno zapominać o odpowiednim doborze technik kulinarnych. Co kryje się pod tym sformułowaniem? Otóż techniki kulinarne, to sposób, w jaki zostanie przygotowany posiłek. Czy będzie on pieczony, smażony a, może gotowany. Na pozór prosta rzecz, ale w sposób znaczący wpływa ona na przyswajanie składników odżywczych przez seniora. Aby mógł on czerpać, jak najwięcej z posiłku, należy unikać smażenia a wybierać gotowanie lub pieczenie.
Ilość porad odnośnie żywienia osób starszych jest duża. Czasami można się w nich pogubić. Warto pamiętać jednak, że kluczem do sukcesu jest wsłuchanie się w potrzeby seniora i dopiero potem dobranie zaleceń, które będą dla niego odpowiednie i pozwolą na poprawę jego zdrowia czy choćby samopoczucia.