Dieta dla młodzieży dietetyk

Dieta w okresie dojrzewania

Niezmiernie ważnym tematem jest dieta w okresie dojrzewania. Na postawy żywieniowe nastolatka wpływ mają czynniki środowiskowe (rodzina, rówieśnicy), kulturowe (dania tradycyjne) czy demograficzne (wiek, płeć). Prawidłowe odżywianie się ma znaczenie dla rozwoju młodzieży.

Odpowiednia dieta w okresie dojrzewania ma szczególne znaczenie jeśli u nastolatka występuje nadwaga. Nadmierna masa ciała wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Otyły nastolatek jest narażony w większym stopniu na rozwinięcie się otyłości w wieku dorosłym, co zwiększa ryzyko:

  • zaburzeń układu sercowo-naczyniowego
  • nadciśnienia
  • cukrzycy
  • inicjacji nowotworów dietozależnych.

Istotną rolę w żywieniu pociech mają ich rodzice. To właśnie dorośli powinni dawać przykład dobrych nawyków, wcielając podobne zachowania do swojego życia. Oni mają wpływ jak dieta w okresie dojrzewania wpłynie na dorosłe życie ich dzieci.

Nie można zapomnieć również o reklamach żywności, którymi jesteśmy zewsząd otoczeni – Internet, telewizja, radio, banery, akcje promocyjne w marketach.

Poziom edukacji żywieniowej w szkołach jest na niskim poziomie, przez co dorastający nastolatek nie jest w stanie sam dokonywać zdrowych wyborów. Włączenie lekcji o właściwym czytaniu etykiet znajdujących się na produktach spożywczych, interpretowaniu piramidy żywienia czy nauki gotowania poprawiłoby stan wiedzy nastolatków. Zalecenia do diety w okresie dojrzewania powinny mieć wymiar praktyczny, łatwy do zastosowania w codziennym życiu – masz pytania, zapraszamy do kontaktu, dietetyk dla młodzieży -> zobacz tu.

Istotną kwestią jest również niewłaściwe postrzeganie własnego ciała i niezadowolenie z niego, które widoczne jest zwłaszcza wśród dziewcząt. Obserwuje się coraz więcej przypadków anoreksji, bulimii czy kompulsywnego objadania się.

Problem nieprawidłowego żywienia młodzieży, zwłaszcza nastolatków, stwarza konieczność zmiany nawyków żywieniowych oraz wzbogacenia ich codziennej diety w produkty o wysokiej wartości odżywczej, a niższej kaloryczności. Nieprawidłowa dieta w okresie dojrzewania stanowi poważne zagrożenie dla właściwego rozwoju organizmu młodego człowieka oraz stwarza ryzyko pojawiania się wielu problemów zdrowotnych, które mogą się ujawnić dopiero w latach dorosłego życia. Tylko podjęcie konkretnych działań profilaktycznych z zakresu zdrowia oraz wprowadzenie edukacji żywieniowej od najmłodszych lat może przyczynić się do poprawy tej sytuacji.