Dieta w bulimii
Dieta w bulimii oprócz dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości energii, mikro- i makroskładników, ma przede wszystkim korzystanie wpływać na wydzielanie serotoniny i zmniejszać napady głodu, czyli regulować poziom insuliny w organizmie.
Pacjent chorujący na bulimię cierpi z powodu pojawiających się okresowo napadów objadania, podczas których przyjmuje duże ilości pożywienia, a następnie rosnące w nim poczucie winy zmusza go do wywołania wymiotów. Sprawia to, że dieta w bulimii powinna być tak skomponowana, aby w jak największym stopniu zapobiegać takim atakom.
Kluczową rolą jest częstsze spożywanie małych objętościowo posiłków o regularnych porach. Przyjmując małe porcje, pacjent dostarcza sobie odpowiednią dla niego ilość kalorii, a także, unika skoków glikemi. Ponadto pokarmy powinny być wolno przeżuwane, co zwiększa uczucie nasycenia. Należy także pamiętać o tym, napoje przyjmować w trakcie posiłku. Zmienia to konsystencje pokarmu i ułatwia jego połykanie, a także zwiększa uczucie nasycenia.
Korzystna dla pacjenta dieta w bulimii jest bogata w białko, a także tryptofan. Jest to aminokwas, który zabezpiecza organizm przed niedoborem serotoniny, hormonu szczęścia. Odpowiednia ilość tego hormonu sprawia, że chory czuje się lepiej, jest pełen energii i rzadziej występują u niego napady głodu. Produktami bogatymi w tryptofan są: kasza gryczana, jęczmienna, ryż, pieczywo.
Dieta w bulimii powinna także zawierać jak najmniej cukrów prostych. Cukry te znajdują się słodyczach, w słodkich owocach, jasnym pieczywie. Po zjedzeniu posiłku, który jest bogaty w węglowodany, łatwo przyswajalne chory narażony jest na skoki poziomu insuliny, a to może spowodować napad głodu i chęć prowokowania wymiotów. Warto wyżej wymienione produkty zastąpić ich zdrowszą alternatywą, na przykład: razowym pieczywem, zdrowymi przekąskami typu warzywa lub ciasteczka z płatków owsianych.
Zobacz też: odchudzanie Lublin z Isto
Pomoc pacjentowi, który cierpi na żarłoczność psychiczną, często nie jest prosta, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta w bulimii. Dobór określonych produktów, umiejętne zestawienie ich ze sobą i co najważniejsze niwelowanie skutków choroby to klucz do sukcesu.