Dieta osób starszych Isto Lublin

Dieta osób starszych

Dieta osób starszych powinna być tak skomponowana, aby zaspokajać ich wszystkie potrzeby żywieniowe. Istnieje przeświadczenie, że seniorzy nie przywiązują zbyt dużej uwagi do tego, co jedzą.

Ulegają swoim przyzwyczajeniom, nie lubią próbować nowych rzeczy, smaków, a w przypadku gdy jakiś składnik diety im zaszkodzi, całkowicie go eliminują. Taki system odżywiania sprawia, że dieta osób starszych po pierwsze jest strasznie monotonna, a po drugie uboga w niezbędne dla nich składniki odżywcze. Czy jest to tak zwany „przywilej” starości, z którym należy się pogodzić? Oczywiście, że nie ! Seniorzy muszą po prostu zwracać większą uwagę na to, co jedzą.

W takim wypadku, czy dieta osób starszych powinna być dietą restrykcyjną, specjalnie skomponowaną i pełną zakazów? Nic bardziej mylnego. Z wiekiem w organizmie człowieka zachodzą zmiany, które obejmują również układ pokarmowy. Zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, kubki smakowe inaczej odbierają smaki, usta stają się bardziej spierzchnięte, a zęby słabiej radzą sobie z twardym pokarmem. Takie zmiany w organizmie to coś zupełnie normalnego. Mogą powodować dyskomfort i odbierać przyjemność z posiłku, dlatego dieta osób starszych powinna być tak skomponowana, aby w jak największym stopniu niwelować te przykre dolegliwości wieku starszego.


Poznaj nas: dietetyk Hashimoto Lublin


W co powinna być bogata dieta osób starszych? Odpowiedź jest prosta, w pełnowartościowe, pozbawione sztucznych dodatków i jak najmniej przetworzone produkty. Na talerzu seniora nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, bogatych w witaminy. Powinny one znaleźć się w każdym posiłku. Osoby starsze powinny także wybierać pełnoziarniste pieczywo, chudy nabiał i chude mięso, są to produkty dostarczające pełnowartościowego białka, które jest budulcem kości i mięśni. Ważne w diecie seniorów jest także picie odpowiedniej ilości wody od 2l do 2,5l dziennie.

Zalecenia te wydają się na pierwszy rzut oka niepozorne. Każdy z nas o nich słyszał, osoby starsze także. Ważne jest jednak, aby wcielić je w życie. Wcale nie trzeba od razu przewracać diety osoby starszej do góry nogami. Metodą małych kroków można osiągnąć znacznie więcej.