Dieta w zespole metabolicznym

Zespół metaboliczny obejmuje występowanie takich chorób jak: otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Schorzenia te są głównymi przyczynami zgonów w XXI wieku. Jak powinna wyglądać dieta w zespole metabolicznym?

Pierwsze czynności, które mogą przybliżyć nas do lepszego samopoczucia i pełni zdrowia to zmiana stylu życia, czyli zwracanie uwagi na to, po co sięgamy w sklepie, co nakładamy na talerze oraz aktywność fizyczna. Utrata masy ciała poprzez obniżenie kaloryczności oraz zwiększenie wydatku energii prowadzi do prewencji, a nawet leczenia zespołu metabolicznego. Dieta w zespole metabolicznym jest niezbędna!

Pomocna i efektywna okazuje się być dieta śródziemnomorska. Zwraca się uwagę na zwiększenie udziału nienasyconych kwasów tłuszczowych, pochodzących szczególnie z oliwy z oliwek.

Innym ważnym składnikiem są nasiona roślin strączkowych, których konsumpcja może przynosić korzyści dla diabetyków. Dieta w zespole metabolicznym powinna brać pod uwagę gospodarkę węglowodanową.

Rafinowane węglowodany należy zastąpić produktami z pełnego ziarna, których wprowadzenie do diety jest dodatnio skorelowane ze zwiększeniem masy mięśni szkieletowych.

Powszechnie wiadomo, jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Ich ważność podkreślono podczas wprowadzenia zmian w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

dietetyk Hashimoto -> czytaj więcej

Orzechy kojarzone są ze zdrowymi tłuszczami, które stanowią doskonałe uzupełnienie zrównoważonego jadłospisu. Co więcej, obniżają one ryzyko wystąpienia otyłości oraz poprawiają profil lipidowy krwi.

Ryby, zarówno słodko- jak i słonowodne, pochodzące ze sprawdzonego źródła, stanowią idealne źródło białka, dlatego powinno się je spożywać nie mniej niż dwa razy w tygodniu.

Spożywanie produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu daje efekt poprawy profilu lipidowego krwi człowieka.

Wiadomo już jakich produktów powinno być w diecie więcej, ale warto zwrócić też uwagę na ograniczenia. Dieta w zespole metabolicznym nie powinna zawierać napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych. Obowiązkowa jest także redukcja spożycia słodzonych napojów oraz mięsa.

Dieta w zespole metabolicznym nie jest skomplikowana. Opiera się na założeniach zdrowej diety, stosowanej również w prewencji chorób cywilizacyjnych.