Dieta w sporcie

Dieta w sporcie

Prawdziwym jest stwierdzenie, że „każdy jest na jakiejś diecie”, lecz to właśnie sportowcy i osoby aktywne fizycznie powinny przykładać szczególną uwagę do prawidłowego żywienia. Prawidłowa dieta w sporcie, pozwala w najwyższym stopniu zadbać o dostarczenie organizmowi wszystkich najpotrzebniejszych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowej regeneracji i funkcjonowania całego organizmu.
Prawidłowa dieta w sporcie powinna przede wszystkim zawierać racjonalną i indywidualnie dobraną podaż podstawowych makroskładników takich jak białka,   węglowodany i zdrowe tłuszcze, ale również składników mineralnych i witamin. Należy również zapewnić prawidłowe nawodnienie, które jest kluczowe w kwestii sportowców, ale o tym później.

Osoby aktywne fizycznie często mają problemy z regulowaniem swojej masy ciała lub występowaniem słabych wyników sportowych wraz ze złym samopoczuciem. Często nieprawidłowa dieta jest jednym z głównych czynników powodujących problemy na tle sportowym.

Tak jak wielu jest sportowców i dyscyplin sportowych, tak też tyle samo strategii dietetycznych, które dobrane pod indywidualne preferencje potrafią zdziałać cuda i w dużym stopniu przyczynić się do zmaksymalizowania wyników sportowych.

Często zauważa się wiele tendencji u osób aktywnych fizycznie które zaniedbują wiele aspektów prawidłowego żywienia w sporcie jak m.in. niedojadanie węglowodanów, zła kompozycja składu posiłków przed treningowych lub po treningowych, ale też zwykła niedostateczna podaż błonnika pokarmowego, która w rezultacie może odbić się na problematycznych objawach ze strony układu pokarmowego.

W przeglądarce Google pod frazą „dieta w sporcie” wyświetla się prawie 200 milionów wyników. Jest więc bardzo dużo poradników, tipów, i wpisów grupowych na ten temat, lecz niejednokrotne wrzucanie wszystkich do jednego worka i generalizacja całej społeczności sportowców, skutkuję tym, że bardzo ciężko znaleźć nam prawidłową strategię żywieniową, która będzie do nas dopasowana.

Problemem z dietą sportowców są często złe nawyki żywieniowe, zagubienie się w świecie zdrowego żywienia, ale i nierzetelne źródła czerpania swojej wiedzy. Podjęcie konkretnych interwencji zakresu prawidłowej diety w sporcie oraz wprowadzenie edukacji z rzetelnych źródeł w dużym stopniu potrafi ułatwić życie sportowcowi lub osobie aktywnej fizycznie by to nie ty był dla diety, ale dieta dla Ciebie.