Dieta wegańska – czyli brak mięsa, ryb, jaj, nabiału, miodu
Brak mięsa, ryb, jaj, nabiału, miodu… Tym charakteryzuje się w praktyce dieta wegańska. Jak poradzić sobie z jej zbilansowaniem? Co jeść, gdy mamy tak ograniczoną ilość produktów?
Jesteś tym, co jesz. Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Należy pamiętać, że rezygnacja z produktów odzwierzęcych, ale wybieranie przetworzonej żywności, o dużej zawartości cukrów prostych, z małą ilością świeżych warzyw i owoców nie da zaplanowanych efektów. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska stanowi fundament.
Z pewnością osoby, które do tej pory stosowały dietę tradycyjną mogą mieć trudności w całkowitym wyeliminowaniu produktów odzwierzęcych ze swojej diety. W takich przypadkach zalecana jest stopniowa ich redukcja, z jednoczesnym zwiększeniem spożycia produktów roślinnych. Początkowo można podzielić tydzień na pół, wyznaczając dni, w których możemy jeść mięso oraz takie całkowicie wegańskie. Z czasem przygotowywanie posiłków będzie przychodziło tylko łatwiej.
Dobrym nawykiem jest nawyk posiadania w lodówce świeżych produkty, które powinny na co dzień pojawiać się w jadłospisie – warzyw, owoców, past kanapkowych, tofu. W szafkach zrób zapasy kasz, ryżu, makaronów, olejów roślinnych, orzechów, nasion i pestek. Nie będziesz musiał zastanawiać się wtedy na ostatnią chwilę co zjeść.
Zobacz też: odchudzanie z Isto
Podczas robienia zakupów wybieraj jak najmniej przetworzone produkty – czytaj skład. Dodatkowo, zwracaj uwagę na etykiety – produkty odpowiednie dla diety wegańskiej oznaczone są listkiem bądź literą “V”.
W razie potrzeby, po konsultacji z dietetykiem, wspomagaj się suplementacją. Nieprawidłowo zbilansowana dieta wegańska niedoborowa jest często w witaminy B12, D, wapń, kwasy tłuszczowe omega-3 i żelazo).
Jedz różnorodnie. Korzystaj z różnych metod obróbki termicznej i przyprawiania potraw. Smak wegańskich dań podkreśli czarna sól kala namak czy płatki drożdżowe nieaktywne.
Wybieraj te produkty, jeśli chcesz, aby dieta wegańska była właściwie zbilansowana:
- strączki – ciecierzyca, soczewica, soja, fasola, groch
- pełnoziarniste zboża
- orzechy, nasiona
- ciemnozielone warzywa – rukola, brokuły, szpinak, brukselka, jarmuż
- oleje – rzepakowy, lniany, oliwa, konopny
- jogurty i napoje roślinne wzbogacane w minerały i witaminy
- woda mineralna.