Dieta pływaka
Pływanie na basenie jest wspaniałą prozdrowotną, ogólnorozwojową formą aktywności, potrafi jednak być bardzo wymagające pod kątem energetycznym. Dieta pływaka powinna przede wszystkim być w stanie sprostać olbrzymiemu zapotrzebowaniu energetycznemu, jakie pływacy potrafią wygenerować poprzez swoje intensywne treningi.
Niedobory energetyczne obniżą możliwość regeneracji organizmu, przez co możemy zanotować spadek naszych możliwości z treningu na trening, dlatego warto o to zadbać. Ponadto pływanie na basenie rozwija naszą muskulaturę. Aby hipertrofia mięśniowa mogła zachodzić optymalnie, wymagana jest nadwyżka kaloryczna.
Kolejnym ważnym elementem w diecie pływaka są węglowodany, należy zapomnieć o jakichkolwiek dietach nisko węglowodanowych! Ich eliminacja mogłaby być wręcz niebezpieczna w przypadku pływaków. Węglowodany są konieczne przy tak dużej ilości intensywnych treningów, gdyż to one zapewniają organizmowi energię w ich trakcie. Nie należy się ich obawiać, a ich udział w diecie może być znacznie większy, niż w przypadku osób o mniejszej aktywności fizycznej.
Dieta pływaka powinna też dostarczać odpowiedniej ilości białka, tak by zoptymalizować procesy regeneracji i by hipertrofia mięśniowa mogła zachodzić swobodnie. Ilość białka powinna oscylować w okolicach od 1,6 do 2,2g kgmc.
Odżywianie pływaków jest bardzo wymagające, gdyż ich harmonogram w ciągu dnia jest zwykle bardzo napięty, sporo czasu spędzają oni poza domem, Zwykle jeszcze poza intensywnymi treningami pracując i na jedzenie nie ma zbytnio czasu, a jeść muszą oni bardzo dużo. Przydatne mogą w ich przypadkach okazać się posiłki, które w małej objętości potrafią dostarczyć bardzo dużej ilości energii takie jak na przykład szejki. Korzystne będzie też włączenie dużej ilości mniejszych posiłków- przekąsek między głównymi posiłkami.