Dieta na masę
Podstawowym założeniem diety na masę jest dostarczenie większej ilości energii, niż nasze ciało wydatkuje w ciągu doby. Nadwyżka kaloryczna jednak nie powinna być za duża, by ograniczyć przybieranie tkanki tłuszczowej (około 10% bazowej kaloryczności diety wydaje się optymalnym rozwiązaniem).
Dieta na masę powinna również dostarczać odpowiedniej ilości protein, by mogła spełniać swoją funkcję (1,6 do 2,2g/kilogram masy ciała). Podaż tłuszczy zaleca się utrzymać na poziomie ok. 30% puli kalorycznej, przy czym tłuszcze nasycone powinno się ograniczyć do 10% (wartości energetycznej diety), a w celach stricte energetycznych powinniśmy spożywać tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe jednonienasycone. Całą resztę stanowić powinny węglowodany. Te są kluczowe w diecie na masę, gdyż stanowią substrat energetyczny dla pracujących mięśni, zapewniając nam energię na treningach. Mowa tutaj o węglowodanach złożonych, cukry proste ograniczyć należy do ok.10%(wart. energetycznej diety).
Większość z nas utożsamia dietę na masę z ,,wiecznym cheat dayem” i spożywaniem kosmicznych ilości pożywienia wątpliwej jakości w restauracjach typu fast food, tak jednak nie jest. Celem budowania masy mięśniowej, diecie bogato energetycznej towarzyszyć powinien trening siłowy, a rolą pożywienia jest: dostarczyć nam energii do trenowania, wspomóc procesy regeneracji i nadbudowy tkanek, oraz zapewnić wszelkich mikroelementów i witamin do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można więc przyjąć, że jedzenie jest dla naszego ciężko pracującego organizmu niczym paliwo. Dieta ta wbrew pozorom wcale nie jest łatwa i często tak prawidłowe zbilansowanie, jak i utrzymanie jej bywa wymagające. Nie raz jeść trzeba naprawdę dużo, a czasu na to w trakcie zabieganej doby mamy mało. Nie raz jesteśmy poza domem, a trzeba coś zjeść, przy czym posiłki powinny być odżywcze, a gdzieś nad tym wszystkim wisi groźba monotonii.
Planując dietę na masę, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który obliczy nasze zapotrzebowanie kaloryczne, doradzi nam jak zaplanować dietę tak, by zoptymalizować proces budowania masy mięśniowej przy jednoczesnym zminimalizowaniu przybierania tkanki tłuszczowej, oraz zaproponuje nam zindywidualizowany, urozmaicony jadłospis, który sprawi, że nie będziemy musieli jeść tylko przysłowiowego ,,kurczaka z ryżem” codziennie.